Miernik mocy nadajników RC i FPV

Prezentujemy jedno z naszych urządzeń – miernik mocy nadajników RC i FPV. Poniżej zamieszczamy podstawowe parametry urządzenia.

Parametry urządzenia

Pomiar średniej mocy nadajnika w zakresie częstotliwości 1 MHz – 8 GHz

 • Obejmuje wszystkie pasma modelarskie zdalnego sterowania: 35, 433 MHz i 2,4 GHz oraz przesyłania obrazu FPV: 1,2 i 5,8 GHz.
 • Pomiar mocy w zakresie od 10 nW do 100 W, w zależności od zastosowanego tłumika w torze pomiarowym. Przy dołączonym w komplecie tłumiku pomiar możliwy jest w zakresie od 10 uW (poziom szumów) do 2 W. Dynamika przekracza 50 dB, czego nie oferują proste mierniki oparte o detektor diodowy.
 • Dokładność pomiaru wraz z oferowanym tłumikiem: ±0,5 dB.

Pomiar mocy maksymalnej, w impulsie
Konieczna przy nadajnikach cyfrowych, w których nie ma ciągłej fali nośnej jak przy modulacji FM. Są to obecnie wszystkie aparatury zarówno RC 2,4 GHz, jak i LRS 433 MHz.

Wybór mierzonej częstotliwości
Dla jak najlepszej dokładności pomiaru należy wybrać zakres częstotliwości, który chcemy mierzyć. Do wyboru są pasma: 35, 144, 433 MHz, 1,2 2,4 i 5,8 GHz. Ustawienie niewłaściwego zakresu pogarsza dokładność pomiaru.

Wybór zastosowanego tłumienia w torze pomiarowym
Po ustawieniu przyciskiem wartości zastosowanego tłumika wynik jest przeliczany i w efekcie na wyświetlaczu widzimy realną, mierzoną moc. Krok wyboru tłumienia: 10 dB w zakresie 0-60 dB. Po przytrzymaniu przycisku wyboru tłumienia przez 2 s krok zmienia się na 1 dB.

Czytelny, dwukolorowy wyświetlacz OLED
Pokazuje wybraną częstotliwość, tłumienie, średnią wartość mierzoną w nW, µW, mW, W i w dBm (skala logarytmiczna), maksymalną wartość mierzoną w nW, µW, mW i W i poziom naładowania wewnętrznego akumulatorka.

Wbudowany akumulatorek Li-Po
Wystarcza na kilka godzin pracy. Ładowanie poprzez złącze micro USB w czasie krótszym niż 60 min.

Korzyści

 • Zmierzysz sprawność wykorzystywanych nadajników RC i FPV przed lotem, co uchroni przed późniejszymi niespodziankami.
 • Zmierzysz realną moc wyjściową tanich nadajników FPV. Sprawdzisz, na którym kanale moc jest największa. Wybierzesz najlepszy.
 • Wykonasz porównawczy pomiar mocy emitowanej przez antenę – podłącz dowolną antenę do wejścia miernika, odsuń 1 m od nadajnika i porównaj, która antena promieniuje najwięcej mocy, co związane jest z jej zyskiem i dopasowaniem.
 • Dostajesz skalibrowane urządzenie, na którego wyświetlanym wyniku można polegać. Kalibracja przeprowadzona na urządzeniach: generator 0-3,2 GHz: Rhode&Schwarz SMC100A
  generator 5,4 GHz-12,5 GHz: Hewlet_Packard 8684B
  miernik mocy: Rhode&Schwarz NRP2 z bolometryczną sondą NRP33T

Pobierz specyfikację >>>